Menu

Vladimíra Nováková Hradecká by oslavila 24. 2. 2024 99 let

O mé bylo mnoho řečeno, a i napsáno ale já na ní dost často vzpomínám, a to že jsem s ní prožil mnoho hezkých chvil a zážitku, a i její vzpomínek na sjízdnost Lužnici, závody jachet na orlické přehradě na jízdárně u Špačku, a hlavně na golfu. Golf začala v Klánovicích, kdy přešla z tenisu ke golfu. Na tenisu se ji to už nelíbilo, tak její otec ji vzal na golf, kde měl přátelé a myslím že se znal s paní Zdenku Havránkovou a mnoho dalších lidí. Matka se šla po hřišti a někde u hájovny trénoval Zbyněk Petrs (majitel vili kde bylo středisko v ulici Lochenické), na kterého se dívala, jak každý míček přihrává k jamce. Petrs se ji ptal, jestli to zkusit a matka řekla že ano. Tak ji půjčil hůl a míček, matko to zkusila a míček ji letěl přes hlavu místo dopředu. Otec šel a koupil golfové hole, ale nevím kde. Přinesl je do klubovny a jeho kamarádi zjistili že ji koupi každou hůl dvakrát. Tak ji to dali dohromady aby to splnilo normu a měla set. Zdena Havránková otcovi řekla že bude hrát dobrý golf. Otec ji zaplatil trenéra, ale jméno nevím. Myslím, že se jmenoval Doležal, ale nevím to jistě.        

Chov koní

Xaverovský dvůr byl Studijním fondem pronajímán a později prodán rodině Špačků. Ta měla dědičné privilegium pro Pražský poštovní úřad pojezdný, jehož činnost spočívala v dopravě balíkových zásilek adresátům po celé Praze pro pražskou poštu. Za letitou službu byl rod povýšen do šlechtického stavu s dědičným titulem baron Špaček ze Starburgu. Pro zabezpečení poštovní služby byl ve dvoře založen chov koní – anglických polokrevníků. V roce 1903 karlínský stavitel Werthmüller postavil pro Špačkovy v parku u dvora zámeček s vlastní elektrárnou. Po první světové válce s rozvojem automobilové dopravy využití koní v poštovní přepravě klesalo, chov se přeorientoval na dostihové koně plemene anglický plnokrevník – ve 30. letech byla na Xaverově dostihová stáj s 10 koni závodícími na mezinárodních závodech. V roce 1949 byl dvůr s hřebčínem zabrán a začleněn do státního statku. Chov koní byl specializován též pro potřeby armády až do roku 1962, kdy byly armádní jezdecké pluky zrušeny. Pokračoval i chov závodních koní a pro jejich trénink bylo zřízeno přírodní závodiště. V roce 1957 se kůň Letec z xaverovské stáje stal vítězem hlavního závodu Velké Pardubické. Na začátku 60. let přešel statek s hřebčínem do VHJ Drůbežnictví. V roce 1990 byl zabraný majetek v rámci restitucí vrácen dědicům majitele.

Rodina a další osudy majetku

Václav Špaček byl dvakrát ženat. Poprvé se oženil 5. července 1865 s Růženou Hůlovou (1844–1901). Poté, co ovdověl, oženil se 9. června 1902 v Karlíně se Zdenkou Charvátovou (1876–??). Z prvního manželství měl dva syny, Václava Alfonse a Jana, a dceru Boženu.

Majetky v Kokoříně zdědil jeho mladší syn Jan (1877–1945). Přestavbou hradu Kokořín se však zadlužil, a tak r. 1932 prodal místní velkostatek. Za komunistického režimu roku 1950 rodina o hrad přišla, v roce 2006 byl však Janovým potomkům vrácen.

Xaverovský velkostatek zdědili Václavovi vnukové – Václav Jan Maria a Jiří (synové předčasně zemřelého staršího syna Václava Alfonse (1867–1905). Koncem 30. let zde založili chov sportovních koní. Po roce 1948 byl velkostatek zkonfiskován.

Paní Zdena Havránková s panem baronem Františkem Ringhofferem

stou cigareto je Zbiněk Petrs a za těmi dámami jsem já a můj kamarád Jiří Furst. Ta jedna dáma je manželka Svena Tumby Johanssona 

Foto